Jest doskonałym miejscem do przeżycia wspaniałej przygody z agroturystyką. Unikalna lokalizacja wsi jest podziwiana od 1328 roku, kiedy Aniołowo zostało założone przez Krzyżaków. W Aniołowie będziecie mieli niepowtarzalną okazję podziwiać bardzo różne ukształtowanie terenu. Na południe od wsi występuje typowy krajobraz żuław wiślanych, które bardzo podobnie jak holenderskie niziny znane są z bardzo urodzajnych, żyznych gleb. Sama wioska i topografia bezpośrednio na północ od niej przypomina typowo górzysty krajobraz z dolinami o stromych zboczach.
Anielska Dolina
Aniołowo 34
14-400 Pasłęk
tel. +48 502 396 774
anielska-dolina@wp.pl
www.anielska-dolina.pl
Pałac Bałoszyce znajduje się w północnej części malowniczego Pojezierza Iławskiego, na terenie gminy Susz. W bezpośredniej okolicy Pałacu Bałoszyce znajdują się liczne atrakcje, m.in. barokowy kompleks pałacowy Finckensteinów w pobliskim Kamieńcu, w którym w 1807r. rezydował Napoleon Bonaparte, Zamek Kapituły Pomezańskiej w Szymbarku, a także miejsca o których wiele pisać nie trzeba: Malbork, Iława, jezioro Jeziorak, Zamek Krzyżacki w Kwidzynie oraz Kanał Elbląski.
Pałac Bałoszyce
Bałoszyce 25
14-240 Susz
tel. +48 55 278 07 40
info@palacbaloszyce.com
www.palacbaloszyce.com
Frombork to niewielkie miasteczko nad Zalewem Wiślanym. Miejsce malownicze i dzięki licznym pamiątkom przeszłości pełne tajemniczego uroku. Od końca XIII stulecia siedziba katedry i kapituły warmińskiej. Miasto, lokowane na prawie lubeckim, skąd pochodzili pierwsi osadnicy, prawa miejskie posiada od 8 lipca 1310 roku. Warto wybrać się do Fromborka szczególnie w letnią niedzielę, kiedy odbywają się koncerty organowe w bazylice archikatedralnej www.frombork-festiwal.pl/, a potem pójść na pyszną kawę i desery do kawiarni w odrestaurowanej wieży wodnej z XVI w. Można też poznać historię odkrycia Mikołaja Kopernika, zobaczyć w muzeum jego imienia narzędzia którymi się posługiwał lub obejrzeć jedną ze świetnych wystaw czasowych www.frombork.art.pl/ Można też wybrać się przez Zalew Wiślany w rejs tramwajem wodnym do niedalekich Piasek.
Zapraszamy serdecznie do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Janowie. Romantyczne imprezy w zabytkowych wnętrzach pałacu. Biesiady przy ognisku pod czerwonymi bukami, od których emanuje moc, siła i witalność.
Agroturystyka "Pałac w Janowie"
Janów 1
82-310 Elbląg
tel. +48 55 231 29 24
+48 603 779 202
palac.janow@plusnet.pl
www.palacjanow.pl
Kanał Elbląski – najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, uznany za jeden z siedmiu cudów Polski, budowla hydrotechniczna o długości 150 km i różnicy poziomów 103 m powstał wg projektu Georga Steenke w 1862 roku. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Zastosowane w tym celu szynowe urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody. Po trwającym obecnie remoncie kanału będzie można wkrótce żeglować statkami wycieczkowymi, żaglówkami lub kajakami www.zegluga.com.pl/index.php?cat=1 Przedłużeniem Kanału Elbląskiego jest Jezioro Druzno, cenny rezerwat faunistyczny, miejsca lęgowe ptactwa wodnego i błotnego, głównie kaczek, perkozów, mew i rybitw, jak również drobnych ptaków wróblowatych www.kanal-elblaski-lgd.pl/szlaki-rowerowe-212.html . W ograniczonym zakresie również świetny akwen wędkarski.
Niedaleki Malbork jest idealnym celem całodniowej wycieczkę poświęconej na zwiedzanie zamku krzyżackiego, który jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Bogate zbiory mebli, malarstwa, militariów, poznanie tajników życia w średniowiecznym zamku będą spora atrakcja dla starszych, ale na pewno zachwycą tych najmłodszych, szczególnie odbywająca się corocznie w lipcowy wieczór inscenizacja zdobywania średniowiecznego zamku www.zamek.malbork.pl
Wyznanie mennonitów narodziło się niespełna pięć wieków temu w Szwajcarii i nieco później w Holandii. Mennonici obecni byli w delcie Wisły od lat sześćdziesiątych XVI wieku, aż do zakończenia II Wojny Światowej. Przybywszy do wyjątkowo tolerancyjnej XVI-wiecznej Polski, zostali włączeni w proces zagospodarowywania podmokłych, depresyjnych ziem żuławskich. Dziś mało kto wie, kim byli, skąd pochodzą i, co najważniejsze, czego właściwie dokonali na tej ziemi, a czego nie dokonali choć im to się przypisuje. Pozostały po nich opuszczone zbory, cmentarze, a na nich charakterystyczne menonickich stele www.zulawy.info/index.htm
Pasłęk złożony w XIIIw przez holenderskich osadników jest jednym z prawdopodobnych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty. Podziemia krzyżackiego zamku nie zostały do dziś dokładnie spenetrowane. Warto też posłuchać barokowych organów w gotyckim kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja www.hildebrandt-paslek.pl W okolicach Pasłęka znajduje się ciekawe założenie pałacowo-parkowe w Kwitajnach oraz ruiny siedziby rodowej jednego z najpotężniejszych rodów pruskich – zu Dohna w Słobitach www.slobity.com.pl
Znana, z dużymi tradycjami stadnina koni Rzeczna zajmuje się produkcją roślinną, hodowla i sprzedażą koni, hodowlą bydła mlecznego oraz mięsnego dwóch ras: Welsh Black i Hereford. Stadnina oferuje pensjonat dla koni oraz szkolenia jeździeckie, które są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów rekreacji i sportu.
Stado Ogierów Starogard Gdański Sp. zo.o.
Rzeczna
14-400 Pasłęk
tel +48 55 248 10 80
+48 55 248 10 81